1998-1999թթ.-ԵՊՀ նախապատրաստական ֆակուլտետի ուսանող
2003-2005թթ.-ԵՊՀ Ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի Ռադիոհեռուստատեսային ժուռնալիստիկայի ամբիոնի հեռուստալաբարատորիայի աշխատակից
2004-2006թթ.-ԵՊՀ արհեստակցական կազմակերպության փոխնախագահ
2006թ-ից ԵՊՀ արհեստակցական կազմակերպության նախագահ
Հասարակական գործունեություն
1998թ-ից «Ջավախք» երիտասարդական միության հիմնադիր, փոխնախագահ
1999թ-ից «Ջավախք» հայրենակցական բարեգործական միության անդամ, նախագահության անդամ
2001-2003թթ.-«ՎԵԳԱ» երիտասարդական մարզամշակույթային միության նախագահ
2004-2005թթ.-ԵՊՀ արհեստակցական կազմակերպության ուսանողական միության նախագահ
2006թ-ից ԵՊՀ գիտական խորհրդի անդամ
2007թ-ից Հայաստանի բուհերի արհեստակցական կազմակրպությունների ճուղային հանրապետական միության խորհրդի անդամ, նախագահության անդամ
2007թ-ից Հայաստանի արհմիությունների հանրապետական կոնֆեդերացիայի խորհրդի անդամ
2007թ-ից Եվրասիական համալսարանների արհմիութենական կազմակերպությունների ասոցիացիայի նախագահության անդամ
2015թ-ից «Ջավախք» բարեգործական հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն
Պարգևներ
2004թ.-ԵՊՀ «Լավագույն ուսանող»
2004թ.-ԵՊՀ «Արծաթե մեդալ»
2009թ.-ԵՊՀ «Ոսկե մեդալ»
2014թ.-ԵՊՀ «Ոսկե հուշամեդալ»
2016թ.-ՀՀ ՊՆ «Մարշալ Բաղրամյան» մեդալ
Կուսակցական պատկանելիություն
Անկուսակցական
Լեզուների իմացություն
Հայերեն, ռուսերեն (գերազանց), անգլերեն (լավ), վրացերեն (տարրական)
Ընտանեկան դրություն
Ամուսնացած, ունի երկու դուստր
Անկախ քաղաքական համակարգից և տնտեսաձևից` երկրագնդի աշխատավոր բնակչության գերակշիռ մասը տարբեր ժամանակներում իր սոցիալական պաշտպանության խնդիրները կազմակերպել է պայքարի զանազան ձևերով և մեթոդներով` տարաբնույթ հասարակական կազմակերպությունների և միջազգային կառույցների միջոցով: Սակայն առավել համախմբված և հավասարակշռված գործունեությունն այս ուղղությամբ կարող են ծավալել միայն Արհեստակցական կազմակերպությունները:
Երևանի պետական համալսարանի Արհեստակցական կազմակերպությունը` Արհկոմիտեն, իր գոյության տարիների ընթացքում բազմիցս ապացուցել է, որ կանգնած է Համալսարանի աշխատողների ու պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի կողքին և մշտապես զբաղվել է նրանց աշխատանքային, իրավական և սոցիալական պաշտպանության խնդիրներով: Այդ մասին է վկայում ԵՊՀ Արհկոմիտեի կոլեկտիվի միասնական, անխափան, անդուլ, գործունեությունն ու բնականոն սերնդափոխությունը:
Այսօր քան երբևէ, ԵՊՀ Արհկոմիտեն պատրաստ է կանգնելու յուրաքանչյուր համալսարանականի կողքին և պաշտպանելու նրա շահերը:
Հույսով, սիրով, հավատով ու ՄԱՅՐ ԲՈՒՀԻ զավակը լինելու բարձր կոչման գիտակցմամբ` մենք բոլորս միասին կարող ենք լուծել մեր` համալսարանականներիս առջև ծառացած թե սոցիալական, թե աշխատանքային և թե իրավական բոլոր խնդիրները:
Սիրելի համալսարանականներ,
Ես ողջունում եմ Ձեզ ԵՊՀ Արհեստակցական կազմակերպության ինտերնետային կայքի էջում: Հուսով եմ, որ ԵՊՀ Արհկոմիտեի պաշտոնական կայքում դուք կկարողանաք գտնել Ձեզ անհրաժեշտ տեղեկատվությունը:
Մեծ սիրով սպասում եմ Ձեր առաջարկություններին և հարցերին:
Հարգանքներով՝ Ա. Ավետիսյան
Նախագահի տեղակալ
Էդգար Վաչագանի Չախոյան
Ծննդյան թիվ
07.06.1990թ.
Կրթություն
2008-2012 թթ. - ԵՊՀ Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի միջազգային հարաբերություններ բաժին (բակալավր)
2012-2014 թթ. - ԵՊՀ Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի միջազգային հարաբերություններ բաժին (մագիստրատուրա)
2018 թ. սեպտեմբերից առ այսօր ԵՊՀ Միջազգային հարաբերությունների ու դիվանագիտության ամբիոնի հայցորդ
Գլխավոր հաշվապահ
Ոսկեհատ Ավոյի Զաքարյան
18.11.1985թ.
2002-2006թթ.-ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետի կենսաքիմիայի բաժին (բակալավր)
2006-2008թթ.-ԵՊՀ կենսաբանության ֆակուլտետի կենսաբանության բաժին (մագիստրատուրա)
Իրավախորհրդատու
Արփինե Արտյոմի Բարսեղյան
03.01.2000թ.
ԵՊՀ իրավագիտության բակալավր
Իջևանի մասնաճյուղի ներկայացուցիչ
Ալեքսան Շամիլի Մարգարյան
31.08.1970թ.
1987-1992թթ.-ԵՊՀ Ռադիոֆիզիկա ֆակուլտետի Ռադիոֆիզիկա և էլեկտրոնիկա բաժին
Երևանի պետական համալսարանի արհեստակցական կազմակերպությունը` Արհկոմիտեն, ձևավորվել է 1946 թվականին: Գործունեության առաջին տարիներին կազմակերպությունը զբաղվել է հիմնականում երկրորդ համաշխարհային պատերազմին մասնակցած համալսարանականների և նրանց ընտանիքների սոցիալական խնդիրներով:
Այնուհետև, կազմակերպության գործունեությունը միտված է եղել ԵՊՀ աշխատողների աշխատանքային և դրա հետ կապված սոցիալական շահերի ու իրավունքների պաշտպանությանը, ինչը և իրականացվում է առ այսօր:
Սկսած 1955 թվականից մինչ օրս համալսարանի արհմիությունը իրականացրել է հաշվապահական գործունեություն, ունեցել է բանկային հաշվի համար և կնիք: Տարբեր ժամանակներում արհկոմիտեի նախագահ են աշխատել համալսարանականներ Արշակ Վարդապետյանը (1955-1958 թթ.), Մարտին Ֆահրադյանը (1958-1959 թթ.), Մկրտիչ Նալբանդյանը (1959-1963 թթ.), Միքայել Ամիրխանյանը (1963-1971 թթ.), Կառլեն Աբգարյանը (1971-1975 թթ.), Ռոբերտ Դավթյանը (1975-1976 թթ.), Հովհաննես Մկրտչյանը (1976-1992 թթ.), Վաչագան Գալստյանը (1992-2006 թթ.), Արմեն Ավետիսյանը (2006 թ.-ից մինչ այժմ):
Կազմակերպության գործունեության օրենսդրական դաշտը առավել հստակեցվեց 2000 թվականին` Ազգային Ժողովում "Արհեստակցական կազմակերպությունների մասին" օրենքի ընդունումից հետո:
Ելնելով օրենքի պահանջներից` ԵՊՀ Արհկոմիտեի 2002 թվականի փետրվարի 12-ին կայացած ընդլայնված նիստում ընդունվեց որոշում, որի համաձայն մինչ այդ գործող "ԵՊՀ միացյալ արհմիութենական կազմակերպությունը", որին անդամակցում էին նաև ուսանողները, վերակազմավորվեց "ԵՊՀ արհեստակցական կազմակերպության": Նիստում քննարկվեց և հաստատվեց կազմակերպության նոր կանոնադրությունը: Նույն թվականի մարտի 5-ին "ԵՊՀ արհեստակցական կազմակերպությունը" գրանցվեց ՀՀ արդարադատության նախարարությունում և ստացավ իրավաբանական անձի կարգավիճակ:
ԵՊՀ արհեստակցական կազմակերպության հիմնական խնդիրներն ու գործառույթներն են՝
- Մասնակցել գործատուի կողմից արհեստակցական կազմակերպության անդամների աշխատանքային, սոցիալ-տնտեսական և իրավական շահերը շոշափող կանոնակարգերի մշակման աշխատանքներին,
- Համալսարանի աշխատողների աշխատանքային և դրա հետ կապված սոցիալական և այլ շահերն ու իրավունքները ներկայացնելու և պաշտպանելու նպատակով նախաձեռնել ու կնքել կոլեկտիվ պայմանագիր գործատուի հետ, հսկողություն իրականացնել դրա կատարման ուղղությամբ,
- Համաձայն գործող օրենսդրության մասնակցել կոլեկտիվի աշխատանքային վեճերի կարգավորմանը,
- Համագործակցել հանրապետության և օտարերկրյա արհեստակցական կազմակերպությունների աշխատանքային փորձը, կազմակերպել արհմիութենական ակտիվի ուսուցում,
- Ստանալ և տարածել տեղեկատվություն կապված Արհկոմիտեի անդամների սոցիալ-տնտեսական և աշխատանքային հարցերի հետ,
- ՀՀ օրենսդրությանը համապատասխան վերահսկել գործատուի կողմից աշխատանքային օրենսդրության և աշխատանքի պաշտպանության կանոնների պահպանումը,
- Մշակել և իրականացնել աշխատողների առողջարանային բուժման և հանգստի կազմակերպման, զբոսաշրջիկության և մարզական միջոցառումների ծրագրեր, ինչպես նաև օժանդակել սոցիալական համագործակցության զարգացմանը:
ԵՊՀ արհեստակցական կազմակերպությունն ակտիվորեն համագործակցում է ինչպես ՀՀ պետական բուհերի, այնպես էլ ԱՊՀ երկրների դասական համալսարանների արհեստակցական կազմակերպությունների հետ:
1996 թվականին ԵՊՀ արհկոմիտեն եղել է ՀՀ ԲՈւՀ-երի աշխատողների արհեստակցական կազմակերպությունների միության հիմնադիր և նրա միջոցով ընդգրկվել է Հայաստանի արհեստակցական կազմակերպությունների կոնֆեդերացիայի մեջ, որպես լիիրավ անդամ: ԵՊՀ արհկոմիտեի նախագահը հանդիսանում է ՀՀ ԲՈւՀ-երի աշխատողների արհեստակցական կազմակերպությունների միության խորհրդի և նախագահության անդամ:
1997 թվականից կազմակերպությունը հանդիսանում է ԵՎրասիական համալսարանների արհեստակցական կազմակերպությունների ասոցացիայի լիիրավ անդամ, 2007 թվականից նախագահության անդամ:
2007 թվականից ԵՊՀ արհեստակցական կազմակերպությունը հանդիսանում է նաև ‹‹Արհկոմիտեների համընդհանուր կոնֆեդերացիա›› միջազգային միավորման իսկական անդամ:

2004-2005 Chairman of Student Union of YSU Trade Union
2007-present Member of the Board of the Branch Republican Union of Trade Union Organizations of the HEI of Armenia, member of the Presidium
2015-present Director of the Beneficiary Foundation “Javakhk”
Languages
Armenian (native), Russian, English
Awards received
2004 YSU “Best Student”
2004 YSU “Silver Medal”
2009 YSU “Gold Medal”
2014 YSU “Gold Commemorative Medal”
2016 RA Ministry of Defense “Marshal Baghramyan” medal
Marital Status
Married, has two daughters
Party membership
None
Irrespective of political and economic systems, major part of the humanity worldwide in different times has organized the defense of their social rights using various methods of struggle with the help of different NGO’s and international institutions.
But consolidated and balanced activities in this direction can be organized only by Trade Unions.
YSU Trade Union, throughout 61 years of its existence, has proved for many times that protects labor, legal and social rights of the employees and professorial staff.
Joint, regular, continuous activities and natural generation change of the 61 years old staff witness about this.
Never but today YSU Trade Union is ready to protect the rights and interests of each universitarian.
With hope, love, trust and the belief of being ALMA MATER staunch, we, all together can solve our social, labor and legal problems.
Dear universitarians, I welcome You at the new web-site of YSU Trade Union,
I welcome you at the newly opened official website of YSU Trade Union Organization. I hope that YSU Trade Union web-site will provide You with different kind of necessary information.
We kindly look forward to your suggestions and questions.
With respect: A. Avetisyan
Assistant to the Chairman
Edgar Chakhoyan
Date of Birth
07.06.1990
Education
2008-2012 Chair of International Relations, Faculty of International Relations of Yerevan State University (bachelor)
2012-2014Chair of International Relations, Faculty of International Relations of Yerevan State University (Master)
Legal adviser
Armine Shumovich
21.09.1987
2004-2008 Faculty of Law of the University of Yerevan M. Mashtots (Bachelor)
Chief Accountant
Karine Gasparyan
19.10.1946
1970-1975 Department of Accounting and Statistics, Faculty of Economics of YSU
Document controller
Voskehat Zakaryan
18.11.1985
2002-2006 Department of Biochemistry, Faculty of Biology of Yerevan State University (bachelor)
2006-2008 Department of Biology, Faculty of Biology of Yerevan State University (Master)
Trade Union of Yerevan State University was founded in 1946. In the beginning the activities were generally directed to the solution of social problems of the universitarian veterans of 2nd World War and their families.
Later, Trade Union was generally occupied with the activities in the area of protection of labor social interests and rights of YSU employees.
Beginning with 1955 by now Trade Union used to realize bookkeeping functions and had bank account and seal. The following personalities were the presidents of YSU Trade Union in different years: Arshak Vardapetyan (1955-1958), Martin Fahradyan (1958-1959), Mkrtich Nalbandyan (1959-1963), Mikayel Amirkhanyan (1963-1971), Karlen Abgaryan (1971-1975), Robert Davtyan (1975-1976), Hovhannes Mkrtchyan (1976-1922), Vachagan Galstyan (1992-2006), Armen Avetisyan (2006-present).
The legislative field of the organization was defined beginning with 2000, when the law on “Trade Unions” was adopted in National Assembly. According to the demands of the law passed on February 12, 2002, during the enlarged session a decision was made, according to which “YSU United Trade Organization” was renamed into “Trade Union of YSU”. The new Charter of Trade Union was discussed and approved during the session. On March 5, 2002, Trade Union of YSU was registered in RA Ministry of Justice, thus receiving the status of juridical person.
- To participate in the process of establishment of regulations by the employer, regarding social-economic and legal interests of the members of the Organization.
- To initiate and sign the collective agreement with Employer and to control the proceeding of it to present and protect social rights and interests of the University staff.
- According to the existing legislation to regulate the labor disputes of the staff.
- To cooperate with the RA and foreign Trade unions, unions and other organizations, research and apply their experience, to organize trainings for Trade Union active members.
- To get and disseminate information on the social-economic and labor issues.
- According to RA legislation to control the observance of labor legislation and regulations of job defense by the employer.
- To establish and realize the sanatorium recreation and leisure of the staff, tourist and sports projects and support the development of social cooperation.
Trade Union Organization of YSU actively cooperates with the universities of Armenia, as well as classical universities of the CIS countries.
In 1996, the Trade Union Organization of YSU acted as the founder of the Association of Trade Unions of Employees of the Universities of Armenia, accessed to the Confederation of Trade Unions of Armenia as a full member. Chairman of the Trade Union Organization of YSU is a Board member of the presidium of the Association of Trade Unions of Employees of the Universities of Armenia.
Since 1997, the organization is a full member of the Eurasian Association of Trade Union Organizations of the Universities, since 2007 - member of the Presidium.
Since 2007, YSU Trade Union Organization is a member of the International Association of “General Confederation of Universities.”