ԵՊՀ ԱՐՀԵՍՏԱԿՑԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅԱՆ ԾՐԱԳՐԵՐԻ ԻՐԱԿԱՆԱՑՄԱՆՆ ԱԿՏԻՎՈՐԵՆ ՄԱՍՆԱԿՑՈՒՄ ԵՆ ՆԱԵՎ ԱՐՀԲՅՈՒՐՈՆԵՐԻ ՆԱԽԱԳԱՀՆԵՐԸ
ԵՊՀ արհեստակցական կազմակերպությունը շարունակում է ակտիվորեն իրականացնել սոցիալական մի շարք ծրագրեր:
Երևանի պետական համալսարանը և ԵՊՀ արհեստակցական կազմակերպությունը շարունակում են ակտիվորեն իրականացնել սոցիալական մի շարք ծրագրեր, որոնք ուղղված են բուհի աշխատողների սոցիալական վիճակի բարելավմանը:
Մասնավորապես սոցիալական գործընկերության մակարդակի բարձրացման նպատակով իրականացվել են մի շարք աշխատանքներ սոցիալական քաղաքականության ուղղությամբ՝ ուշադրության կենտրոնում պահելով համալսարանի աշխատողների հանգստի, առողջության պահպանման, սոցիալական տարբեր խնդիրների լուծմանն ուղղված ծրագրերի պատշաճ իրագործումը:
Անցած ուստարվա ընթացքում իրականացված աշխատանքների, արդյունքների, արձագանքների, ինչպես նաև առաջիկա ծրագրերի մասին «Երևանի համալսարան» թերթի աշխատակից Վարդուհի Զաքարյանը զրուցել է ԵՊՀ արհեստակցական կազ-մակերպության նախագահ Արմեն Ավետիսյանի հետ:
-Պարո՛ն Ավետիսյան, ԵՊՀ-ն 2017 թ.-ից իր աշխատակիցների համար ձեռք է բերել բժշկական ապահովագրության փաթեթ: Ի՞նչ փուլում է ծրագիրը:
- Երևանի պետական համալսարանը 2017 թ.-ի հունվարի 1-ից իր հիմնական աշխատողների համար «Ռոսգոսստրախ-Արմենիա» ապահովագրական ընկերությունից մրցութային կարգով ձեռք է բերել բժշկական ապահովագրության փաթեթ, որն ապահովագրության միջոցով տարեկան կանխարգելիչ հետազոտություն, աշխատակիցների տարեկան պարտադիր բժշկական զննում, շտապ և անհետաձգելի բժշկական օգնություն, պայմանագրով նախատեսված հիվանդությունների ամբուլատոր և ստացիոնար բուժում, քրոնիկ հիվանդությունների սրացման բուժում իրականացնելու հնարավորություն է տալիս: ԵՊՀ 1024 աշխատակիցներ կիսամյակային տվյալներով (հունվար-հունիս) ապահովագրական ընկերություն են դիմել շուրջ 2.000 անգամ և ստացել փոխհատուցում: Այն փաստը, որ բժշկական ապահովագրության փաթեթում ընդգրկվել է մոտ 2.200 ԵՊՀ աշխատակից և մինչև տարվա վերջ, վստահ եմ, ապահովագրական ընկերություն դիմողների թիվը հաստատ կհասնի 2.000-ի, արդեն իսկ խոսում է այն մասին, որ ծրագիրը հաջողված է: Սակայն դա չի նշանակում, որ փաթեթն էլ առավել կատարելագործելու ուղղությամբ աշխատանքներ չեն տարվելու: Հարկ է նշել, որ սկզբնական փուլում ԵՊՀ աշխատակիցների շրջանում թյուրըմբռնում կար առ այն, որ տվյալ փաթեթը լիարժեք չէ, քանի որ չի ներառում պլանային վիրահատությունները: Սակայն մի շարք հանդիպումներից հետո՝ արդեն իսկ փետրվար ամսից, ապահովագրական ընկերություն դիմողների թիվը սկսեց աճել: Այնուամենայնիվ, թերացումներ կային ինչպես ապահովագրական ընկերության, այնպես էլ աշխատակիցների կողմից, որոնք մեր իրականացրած աշխատանքների արդյունքում հարթվել են: Մասնավորապես եղել է դեպք, երբ մեր աշխատակցին սրտի շտապ վիրահատություն էր անհրաժեշտ, որը պահանջում էր երեք ստենդի տեղադրում, սակայն ապահովագրական ընկերությունը պարտավորվել էր վճարել միայն մեկ ստենդի համար՝ մյուս երկուսը համարելով պլանային: Երկար բանակցություններից հետո, ի վերջո, ապահովագրական ընկերությունը վճարեց երեք ստենդների համար, քանի որ վիրահատությունը շտապ էր, և դրանից էր կախված մեր աշխատակցի կյանքը: Այսինքն՝ խնդիրները հարթվում են նաև այս տարբերակով: Չի եղել մի դեպք, երբ ԵՊՀ աշխատակիցը դիմի մեզ, և նրա շահերը պայմանագրով նախատեսված կետերի սահմաններում չպաշտպանվեն:
Հավելեմ նաև, որ 2018 թ.-ի համար հայտարարված է նոր մրցույթ, ըստ որի՝ ԵՊՀ արհեստակցական կազմակերպության առաջարկով նոր փաթեթում նախատեսվում է ընդգրկել նաև պլանային վիրահատությունների փոխհատուցումը: Հույս ունենք, որ ԵՊՀ աշխատակիցների համար գործող բժշկական ապահովագրության փաթեթն առավել կընդլայնվի:
- Ինչպե՞ս է ընթացել անցած ուստարվա ընթացքում համալսարանում իրականացվող սոցիալական այլ ծրագրերի իրագործումը, ի՞նչ խնդիրներ են եղել, և ի՞նչ փոփոխություններ են նախատեսվում առաջիկայում:
- Երևանի պետական համալսարանի և ԵՊՀ արհեստակցական կազմակերպության սոցիալական քաղաքականության շրջանակում իրականացվող բոլոր ծրագրերն էլ շարունակական բնույթ են կրում: Մասնավորապես ինչպես և յուրաքանչյուր ուստարի, այնպես էլ 2016-2017 ուստարում ԵՊՀ աշխատողների՝ ԵՊՀ-ում սովորող 160 երեխաների համար կիրառվել է ուսման վարձի մինչև 80% զեղչ՝ ԵՊՀ ֆինանսական միջոցներից հատկացնելով 52.701.500 դրամ, իսկ խրախուսման և օգնության նպատակով 82 աշխատողի հատկացվել է 15.150.000 դրամ: Այս տարի ևս աշխատողների 2.220 երեխաների և թոռնիկների ամանորյա ուրախ տրամադրությունն ապահովելու նպատակով ԵՊՀ արհեստակցական կազմակերպությունն իր ֆինանսական միջոցների հաշվին կազմակերպել է միջոցառումներ` ամանորյա ներկայացման տոմսերի և նվերների հատկացմամբ: Տոնական բոլոր օրերին նույնպես իրականացվում են տարաբնույթ միջոցառումներ: Հատկացված ուղեգրերով Ծաղկաձորի ուսումնաարտադրական բազայում իրենց հանգիստն են կազմակերպել համալսարանի շուրջ 880 աշխատողներ, նրանց ընտանիքի անդամներ և ուսանողներ, իսկ սոցիալապես առավել անապահով աշխատակիցների նկատմամբ ԵՊՀ արհեստակցական կազմակերպությունը կիրառել է ուղեգրերի արժեքը 50 տոկոսով զեղչելու սկզբունքը: ԵՊՀ նորապսակ աշխատողներին Արհես-տակցական կազմակերպությունը հատկացնում է Ծաղկաձորի անվճար հնգօրյա ուղեգիր, և այս տարի ծրագրից օգտվել է 15 զույգ:
Շարունակելով «Ծննդօգնություն համալսարանականներին» ծրագիրը՝ 78 աշխատողի ընդհանուր առմամբ հատկացվել է 2. 975.000 դրամ գումար: Շարունակում է գործել նաև անվճար իրավաբանական խորհրդատվության ծառայությունը ոչ միայն աշխատանքային, այլև քաղաքացիաիրավական, ընտանեկան, վարչական և այլ իրավական խնդիրների վերաբերյալ, որից օգտվել է շուրջ 96 համալսարանական:
Այս ամենից զատ՝ մեր կազմակերպության առաջարկով և ռեկտորի որոշմամբ՝ ԵՊՀ հաշմանդամություն ունեցող աշխատողների համար 2016 թ.-ի հունվարի 1-ից իրականացվող սոցիալական ծրագրից ուստարվա ընթացքում օգտվել է 69 աշխատող՝ ստանալով 770.000 դրամ հավելավճար:
- Հայտնի է, որ իրականացվում են այլ ծրագրեր նույնպես, որոնք ուղղված են ոչ միայն համալսարանականների, այլև հասարակության այլ շերտերի սոցիալական վիճակի բարելավմանը...
- Այո՛, Երևանի պետական համալսարանը հասարակության տարբեր շերտերի հանդեպ բարձր սոցիալական պատասխանատվություն ունի, ուստի պարբերաբար հանդես է գալիս ակտիվ նախաձեռնություններով: Նմանաբնույթ միջոցառումներից է 2016 թ.-ի ապրիլին Արցախի Հանրապետությունում տեղի ունեցած լայնածավալ ռազմական գործողությունների ընթացքում զոհված զինծառայողների ընտանիքների վիճակի բարելավմանն ուղղված ծրագիրը: Այդ նպատակով ԵՊՀ-ն 2016 թ.-ի հունիսի 1-ից իրականացնում է զոհված 24 զինծառայողի 56 անչափահաս երեխաներին մինչև նրանց չափահաս դառնալն ամենամսյա դրամական օգնություն տրամադրելու ծրագիր: Յուրաքանչյուր զոհված զինծառայողի ընտանիքի մեկ անչափահաս երեխային ամսական վճարվող օգնության չափը 40.000 ՀՀ դրամ է, իսկ նույն ընտանիքի յուրաքանչյուր հաջորդ երեխայի համար՝ 20.000 ՀՀ դրամ:
- Իսկ ինչպե՞ս է իրականացվում ԵՊՀ արհեստակցական կազմակերպության և ֆակուլտետային ու մյուս ստորաբաժանումների արհբյուրոների միջև աշխատանքային գործընթացը:
- Պետք է ասել, որ, իսկապես, ԵՊՀ արհեստակցական կազմակերպության և ֆակուլտետային ու մյուս ստորաբաժանումների արհբյուրոների միջև աշխատանքներն ամենօրյա են: Համալսարանականներն իրենց խնդիրներն ու հարցերը մեզ են հասցնում հենց այդ օղակների միջոցով, ուստի կապը բավականին ակտիվ է: Սոցիալական բոլոր ծրագրերի կազմակերպման գործընթացներին մասնակցում են նաև ֆակուլտետային ու մյուս ստորաբաժանումների արհբյուրոների նախագահները և ներկայացուցիչները, ովքեր էլ տեղեկատվությունը հասցնում են համապատասխան խմբերին: Ընդհանուր առմամբ աշխատանքներն իրականացվում են բարձր մակարդակով և փոխըմբռնման դրական մթնոլորտում:

CHAIRMEN OF TRADE UNION BUREAUS ACTIVELY PARTICIPATE IN THE ACTIVITIES OF YSU TRADE UNION ORGANIZATION
YSU Trade Union Organization continues to actively implement a number of social projects.
Yerevan State University and YSU Trade Union Organization continue to actively implement a number of social projects aimed at improving the social conditions of the university staff.
In particular, in order to increase the level of social partnership, a number of steps have been taken in the direction of social policy, focusing on the proper implementation of programs aimed at the restoration of the employees’ health, health care and various social issues.
Varduhi Zakaryan, journalist of “Yerevan University” newspaper, conducted an interview with Armen Avetisyan, Head of YSU Trade Union Organization, about the results of the work, carried out during the past academic year and upcoming programs.
- Mr. Avetisyan, YSU has purchased a medical insurance package for its employees beginning with 2017. At what stage is the program now?
- From January 1, 2017, Yerevan State University has purchased a medical insurance package for its full time employees from Rosgosstrakh-Armenia insurance company, which provides annual insurance coverage, annual compulsory medical examination of employees, urgent medical Assistance in outpatient and inpatient treatment of diseases provided by the contract, provides an opportunity to treat chronic illnesses. 1024 employees of Yerevan State University have applied for semi-annual (January-June) insurance company about 2,000 times and received compensation. The fact is that about 2.200 YSU employees have been included in the medical insurance package and till the end of the year, I am sure that the number will reach 2,000, which already speaks about the success of the program. However, this does not mean that the package will not be further developed. It is worth mentioning that at the initial stage, there was a misunderstanding among YSU employees that the package was not full as it did not include planned surgeries. However, after a number of meetings, since February, the number of applicants has increased. However, there were shortcomings both by the insurance company and the employees which have been settled as a result of our work. Particularly, there was a case when our employee needed urgent heart surgery, which required three stands, but the insurance company was obliged to pay for only one stand, considering the other two planned. After long negotiations, after all, the insurance company paid for three stands because the operation was urgent, and our employee’s life was dependent on it. That is to say, problems are being solved. There has not been a case when YSU employee turns to us and his interests are not protected within the limits stipulated by the contract.
I should add that a new tender for 2018 has been announced, according to which YSU Trade Union Organization is also planning to include compensation for planned surgeries in the new package. We hope that the medical insurance package for YSU employees will be further expanded.
- How was the implementation of other social programs at the university during the past academic year, what problems were there and what changes are planned in the near future?
- All the programs implemented within the framework of Yerevan State University and YSU Trade Union Social Policy are of continuous nature. Particularly, as in previous years, up to 80% discounts for the tuition fees for YSU students, whose parents work at YSU (160 students in total, with a total of 52,701,500 AMD allocated from YSU budget) has been made. 82 employees have received financial assistance (total 15,150 AMD). This year, YSU Trade Union Organization has continued to organize events in the frames of the New Year at its own financial means (tickets and gifts for 2,202 children and grandchildren of employees). Various events are also being held throughout the holidays. About 880 university employees, their family members and students have organized their vacation in Tsaghkadzor educational-production base. And socially vulnerable employees have received a 50% discount here from YSU Trade Union. Just married employees of Yerevan State University receive a five-day free-of-charge ticket for Tsaghkadzor educational-production base, and this year 15 couples have benefited from the program.
Continuing the program “Postnatal Support”, 78 employees were provided with a total of 2.75 million drams. Free legal advisory service continues to operate not only on labor, but also on civil-legal, family, administrative and other legal issues, of which about 96 men have benefited.
Moreover, by the recommendation of our organization and by the decision of YSU Rector 69 disabled employees having received 770,000 AMD premium from the social program implemented since January 1, 2016.
- It is well known that other programs are also being implemented which aim at improving the social conditions of not only university staff, but also other strata of society ...
- Yes, Yerevan State University has a high social responsibility for different layers of the society, so it regularly engages in various initiatives. One of such events is the program aimed at improving the conditions of the families of servicemen who died during the large-scale military operations in Artsakh in April 2016. For that purpose, YSU has been implementing a program of providing monthly cash aid to 56 adolescents of 24 killed soldiers from June 1, 2016. Monthly paid aid for one minor of each deceased soldier’s family is 40,000 AMD and for every subsequent child of the same family - 20,000 AMD.
- How is the working process between YSU Trade Union Organization and the trade union bureaus of other subdivisions and faculties?
- It is necessary to say that, indeed, the work of between YSU Trade Union Organization and the trade union bureaus of other subdivisions and faculties is permanent. The university employees and students voice their problems through those structures, so the connection is quite active. The Chairpersons and Representatives of the Faculties and other subdivisions are also involved in the organization of all social programs, which transmit the information to the relevant groups. In general, the work is being carried out on a high level and in a positive atmosphere of mutual understanding.