ԵՊՀ ԿՈԼԵԿՏԻՎ ՊԱՅՄԱՆԱԳՐԻ ԳՈՐԾՈՂՈՒԹՅԱՆ ԺԱՄԿԵՏԸ ՄԵԿ ՏԱՐՈՎ ԵՐԿԱՐԱՁԳՎԵԼ Է
ԵՊՀ-ում առաջիկա մեկ տարվա ընթացքում ևս գործատուի և աշխատողների հարաբերությունները կարգավորվելու են 2015 թվականին կնքված Կոլեկտիվ պայմանագրով:
ԵՊՀ կոլեկտիվ պայմանագիրը կնքվել է 2015 թվականի մայիսի 20-ին 3 տարի ժամանակով: Հիմք ընդունելով ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքի 59-րդ հոդվածի 2-րդ մասը և ԵՊՀ կոլեկտիվ պայմանագրի 8.5 կետը՝ ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը և ԵՊՀ արհեստակցական կազմակերպության նախագահ Արմեն Ավետիսյանը համաձայնագիր են ստորագրել Կոլեկտիվ պայմանագրի գործողության ժամկետը երկարաձգելու վերաբերյալ:  Կոլեկտիվ պայմանագիրը կգործի մինչև 2019 թվականի մայիսի 20-ը:
Մեզ հետ զրույցում Արմեն Ավետիսյանը փաստեց, որ որոշման համար հաշվի է առնվել այն, որ Աշխատանքային նոր օրենսգրքի նախագիծն այժմ հանրային քննարկման փուլում է գտնվում. «Քանի որ բազմաթիվ փոփոխություններ են տեղի ունենալու, նպատակահարմար գտանք նոր Կոլեկտիվ պայմանագիրը կնքել նոր Աշխատանքային օրենսգրքի ՀՀ ԱԺ կողմից ընդունվելուց հետո: Ներկայիս Կոլեկտիվ պայմանագիրը լիարժեքորեն արդարացնում է իրեն և փոփոխությունը կապված կլինի միայն Աշխատանքային օրենսգրքի փոփոխությունների հետ»:
Ըստ Արմեն Ավետիսյանի՝ Կոլեկտիվ պայմանագիրը կարևոր է, քանի որ դրանով կարգավորվում են գործատու-աշխատող հարաբերությունների այն դրույթները, որոնք նախատեսված չեն աշխատանքային պայմանագրով և չեն հակասում Աշխատանքային օրենսգրքին. «Կոլեկտիվ պայմանագիրը հավելյալ սոցիալական երաշխիքներ և հավելյալ աշխատանքային իրավունքներ է տալիս աշխատողին»:
Հիշեցնենք, որ 2015 թվականին կնքված Կոլեկտիվ պայմանագրի նախագծի մշակման հանձնաժողովը բաղկացած է  եղել 6 անդամից, որոնցից 3-ը ներկայացված էին գործատուի կողմից, իսկ մյուս 3-ը` Արհեստակցական կազմակերպության կողմից:
ԵՊՀ կոլեկտիվ պայմանագրին և գործողության ժամկետի երկարաձգման համաձայնագրին կարող եք ծանոթանալ ԵՊՀ արհեստակցական կազմակերպության կայքի (ysutu.am«Փաստաթղթեր» բաժնում:

TERM OF YSU COLLECTIVE AGRREMENT HAS BEEN PROLONGED FOR ONE YEAR
The labor relationship between employer and employee will be regulated by the Collective Agreement signed in 2015 for another one year.
The Collective Agreement of YSU was signed on May 20, 2015 for 3 years. Based on Article 59 (2) of the Labor Code of the Republic of Armenia and 8.5 point of YSU Collective Agreement, YSU Rector Aram Simonyan and YSU Trade Union Chairman Armen Avetisyan signed an agreement to expand the term of the Collective Agreement. The collective agreement will run until May 20, 2019.
Armen Avetisyan stated during the interview with us that a fact was taken into consideration that the draft of the new Labor Code is now at the public discussion stage: “Since many changes will take place, it is appropriate to conclude a new Collective Agreement after the new Labor Code has been adopted by the National Assembly. The current Collective Agreement fully justifies itself and the change will only be related to the changes in the Labor Code.”
According to Armen Avetisyan, the collective agreement is important because it governs the provisions of the employer-employee relations that are not envisaged by the employment contract and do not contradict the Labor Code: “The collective agreement provides additional social guarantees and additional labor rights to the worker.”
It should be reminded that the commission on the development of the Collective Agreement in 2015 consisted of six members, 3 were represented by the employer and the other three by the Trade Union.