ԱՅՍՈՒՀԵՏ ԵՊՀ ԱՇԽԱՏԱԿԻՑՆԵՐԻ ՀԱՄԱՐ ՊԼԱՆԱՅԻՆ ՎԻՐԱՀԱՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ԵՎՍ ՓՈԽՀԱՏՈՒՑՎԵԼՈՒ ԵՆ
ԵՊՀ աշխատողների բժշկական ապահովագրությունը շարունակելու համար հայտարարված մրցույթի արդյունքներով կրկին հաղթող է ճանաչվել «Ռոսգոստրախ Արմենիա» ապահովագրական ընկերությունը, որի հետ էլ նոր պայմանագիր է կնքվել:
Ինչպես գիտեք 2017  թ.-ի հունվարի 1-ից մինչև դեկտեմբերի 31-ը՝ մեկ տարի ժամկետով, համալսարանն իր հիմնական աշխատողների համար մրցութային կարգով «Ռոսգոսստրախ-Արմենիա» ապահովագրական ընկերությունից ձեռք էր բերել բժշկական ապահովագրության փաթեթ:
2018 թ.-ին   բժշկական ապահովագրությունը շարունակելու նպատակով օրենքի պահանջներին համապատասխան ԵՊՀ-ն հայտարարել էր մրցույթ, որի արդյունքում դիմել էին երեք ապահովագրական կազմակերպություններ, որոնցից հաղթող է ճանաչվել «Ռոսգոսստրախ Արմենիա» ապահովագրական ընկերությունը, որի հետ էլ ԵՊՀ-ն կնքել է պայմանագիր:
«ԵՊՀ-ն յուրաքանչյուր աշխատակցի համար տարեկան վճարելու է 67.000 դրամ, իսկ ապահովագրական ծածկույթը կազմելու է մինչև 6 մլն դրամ: Փաստաթղթում ներկայացված է բժշկական ծառայությունների շատ լայն սպեկտր՝ կլինիկական, վիրաբուժական և այլն: Իսկ ի տարբերություն 2017 թվականի՝ այս տարվա փաթեթի մեջ ներառված են նաև պլանային վիրահատությունները: Ասվածը չի վերաբերում խրոնիկ հիվանդություններին»,- ասում է ԵՊՀ արհեստակցական կազմակերպության նախագահ Արմեն Ավետիսյանը:
Նշենք, որ առողջության ապահովագրությունից օգտվելու են ԵՊՀ-ի միայն հիմնական աշխատողները, իսկ արտաքին համատեղությամբ կամ ժամավճարով աշխատողների դեպքում այն չի կիրառվելու: Ընտանիքի անդամներին ևս ապահովագրելու ցանկության դեպքում ԵՊՀ արհեստակցական կազմակերպությունը պատրաստ է դիմել ապահովագրող ընկերությանը`  նրանց էլ նույն պայմաններով ապահովագրելու համար: Այդ դեպքում, սակայն վճարումները պետք է կատարեն աշխատողներն իրենց հաշվին:
ԵՊՀ-ն ապահովագրական ընկերությանն է տրամադրել 2104 աշխատողի տվյալներ, ինչին հաջորդել է կողմերի միջև պայմանագրի ստորագրումը: Մինչև մայիսի 14-ը համակարգում ներառված աշխատողներին կտրամադրվի «Ռոսգոսստրախ Արմենիա» ընկերության առողջության ապահովագրության նոր պլաստիկ քարտեր, որոնցով կարող են դիմել ՀՀ և ԼՂՀ տարածքում գտնվող ցանկացած բուժհաստատության:
«Ես պետք է խնդրեմ, որ մեր աշխատակիցները լինեն ակտիվ, գոնե տարին մեկ անգամ օգտվեն տարեկան կանխարգելիչ հետազոտությունից, որպեսզի չստացվի այնպես, որ ԵՊՀ-ն վճարի, իսկ իրենք չօգտվեն ապահովագրական ծառայությունից»,- ասաց պարոն Ավետիսյանն ու հավելեց, որ առաջիկայում կհրապարակվի ապահովագրության մեջ ներառվող բոլոր բուժծառայությունների ցանկը:
Այստեղ կարող եք ծանոթանալ ԵՊՀ աշխատողների բժշկական ապահովագրության պայմանների պաշտոնական նկարագրությունը:
Բժշկական ապահովագրության հետ կապված հարցերի դեպքում կարող եք խորհրդակցել նաև ԵՊՀ արհեստակցական կազմակերպության աշխատակիցների հետ (հեռ.՝ 060-710-176, ներքին՝ 11-76):

THE SCHEDULED SURGERIES FOR YSU EMPLOYEES WILL BE COMPLETELY COMPENSATED FROM NOW ON
"Rosgosstrakh Armenia" insurance company was again recognized as the winner of the contest for continuing medical insurance of employees of YSU, with which a new agreement was signed.
As you know, from January 1 to December 31, 2017, for a one-year term, YSU has purchased a medical insurance package from the Rosgosstrakh-Armenia insurance company for its main employees.
In order to continue the medical insurance in 2018, YSU has announced a tender, as a result of which three insurance companies had applied, and Rosgosstrakh Armenia insurance company has been recognized as a winner, and YSU signed an agreement with it.
“YSU will pay 67,000 drams annually for each employee, and the insurance coverage will make up to 6 million drams. The document provides a wide range of medical services, clinical, surgical, and more. Unlike 2017, this year’s package also includes scheduled surgeries. This does not refer to chronic diseases,” - said Armen Avetisyan, head of YSU Trade Union.
It should be noted that only the main employees of YSU will benefit from health insurance, and in case of external employees or employees of hourly pay, it will not be used. If you also want to insure your family members, YSU Trade Union is ready to apply to the insurance company to cover them on the same terms. In that case, however, payments must be made by the employees at their own expense.
YSU has provided data about 2104 employees, followed by the signing of the agreement between the parties. Until May 14, employees included in the system will be provided with new health insurance plastic cards of Rosgosstrakh Armenia, which can apply to any medical institution in Armenia and NKR.
“I have to ask our employees to be active, at least once a year to take an annual preventive examination,” - said Mr. Avetisyan and added that in the near future the list of all medical services included will be released.
Here you can get acquainted with the official description of YSU employees' health insurance terms.
If you have any questions about medical insurance you may also consult with YSU Trade Union staff (tel. +37460-710-176).