ԱՌԱՋԻԿԱ 5 ՏԱՐԻՆԵՐԻՆ ԵՊՀ ԱՐՀԵՍՏԱԿՑԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅՈՒՆԸ ՂԵԿԱՎԱՐԵԼՈՒ Է ԱՐՄԵՆ ԱՎԵՏԻՍՅԱՆԸ. ԿԱՅԱՑԱՎ ԱՐՀԵՍՏԱԿՑԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅԱՆ 5-ՐԴ ՀԱՄԱԺՈՂՈՎԸ
Չարենցի անվան դահլիճում այսօր տեղի ունեցավ ԵՊՀ արհեստակցական կազմակերպության 5-րդ համաժողովը:
Համաժողովն անցկացվում է յուրաքանչյուր 5 տարին մեկ, որինմասնակցում էին ԵՊՀ արհեստակցական կազմակերպության 5-րդ համաժողովի 185 պատվիրակներից 148-ը:
Հաշվետու 5-րդ համաժողովի ընթացքում ԵՊՀ արհկոմիտեի նախագահ Արմեն Ավետիսյանի և վերստուգիչ հանձնաժողովի անդամ Ռոմիկ Հարությունյանի կողմից ներկայացված զեկույցները վերաբերում էին 2014-2018 թթ. ընթացքում Արհկոմիտեի կատարած աշխատանքներին, ֆինանսական գործունեության ոլորտի որոշ ձեռքբերումներին, վերստուգիչ հանձնաժողովի անդամների ընտրությանը, ինչպես նաև Արհկոմիտեի կազմին և կանոնադրության խմբագրմանն ու լրացմանը:
Նիստի սկզբում ներկաներին ողջունեց ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը: Ռեկտոր կարևորեց ԵՊՀ-ի նման մեծ կոլեկտիվ ունեցող հաստատության համար Արհեստակցական կազմակերպության դերը:
«Ես կարծում եմ, որ այս համաժողովն աչքի կընկնի ոչ միայն հաշվետվությունների քննարկմամբ, այլև ԵՊՀ-ում առկա խնդիրների բարձրաձայնմամբ: ԵՊՀ արհեստակցական կազմակերպությունը պետք է ավելի ակտիվ լինի վարչակազմի բացթողումները վերհանելու ու մատնացույց անելու, ինչպես նաև շտկելու հարցում, որպեսզի համալսարանական կոլեկտիվն այս դժվարին ժամանակահատվածում չտուժի: Դրա համար ձեզ մաղթում եմ արգասաբեր աշխատանք, կարողացեք գտնել լավագույն տարբերակը խոչընդոտները հաղթահարելու համար»,- նշեց պարոն Սիմոնյանը:
Համագումարի օրակարգային հարցերը 7-ն էին: ԵՊՀ արհեստակցական կազմակերպության նախագահ Արմեն Ավետիսյանը նախ ներկայացրեց 2014-2018 թթ. կատարած աշխատանքների հաշվետվությունը՝ հատկապես կարևորելով կոլեկտիվ պայմանագրի կնքումը:
«Համալսարանում գործատու-աշխատող համագործակցությունը 2006 թ.առկա է նաև կոլեկտիվ պայմանագրի մակարդակով: Կարևորելով գործատու-աշխատող հարաբերությունները և հաշվի առնելով ԵՊՀ կոլեկտիվ պայմանագրի գործողության ժամկետի ավարտը՝ 2015 թվականի մայիսի 20-ին ԵՊՀ ռեկտորի և ԵՊՀ արհեստակցական կազմակերպության նախագահի կողմից կնքվել է նոր կոլեկտիվ պայմանագիր: Պայմանագիրը նախապես մշակվել է գործատուի և Արհեստակցական կազմակերպության կողմից ստեղծված համատեղ հանձնաժողովում, իսկ այնուհետև քննարկվել և հավանության է արժանացել ԵՊՀ կոլեկտիվի կողմից: Այն տալիս է հավելյալ սոցիալական երաշխիքներ և հնարավորություններ ԵՊՀ աշխատողների աշխատանքային, մասնագիտական, տնտեսական իրավունքներն ու շահերը ներկայացնելու և պաշտպանելու գործում»,- մանրամասնեց Ա. Ավետիսյանը:
Պարոն Ավետիսյանը նաև հավելեց, որ 2018 թ.ԵՊՀ կոլեկտիվ պայմանագրի ժամկետը լրացել է, և ԵՊՀ կոլեկտիվ պայմանագրի 8.5 կետի համաձայն՝ ԵՊՀ ռեկտորը և Արհեստակցական կազմակերպության նախագահը համաձայնագիր են ստորագրել ԵՊՀ կոլեկտիվ պայմանագրի գործողության ժամկետը 1 տարով երկարաձգելու վերաբերյալ:
Կազմակերպության նախագահն անդրադարձավ նաև վերջին 5 տարիներին ԵՊՀ աշխատակիցների աշխատավարձերի բարձրացմանը: Ըստ այդմ՝ տարբեր հաստիքների համար նախատեսված աշխատավարձերը բարձրացել են միջինը 44%-ից ավելի: «Չնայած աշխատավարձը բարձրացված է, սակայն իրական սոցիալական վիճակը կախված է դրամաչափի գնողունակությունից, որն այսօր կրկնակի կամ ավելի չափով պակաս է 2014 թվականի համարժեքից»,- նշեց պարոն Ավետիսյանը:
Ա. Ավետիսյանն ասաց, որ կազմակերպության գործունեության ֆինանսական հատվածում գերակա է եղել սոցիալական և մշակութային ծրագրերի իրականացումը: Առավել ընդգրկուն ծրագիրը սոցիալապես անապահով աշխատակիցներին դրամական աջակցությունն է, որի ենթածրագրերն են կազմում հանգստի կազմակերպման համար տրամադրվող զեղչերը, դժբախտ դեպքերում աշխատակիցներին աջակցելը, միանվագ ծննդօգնությունը և այլն:
ԵՊՀ արհեստակցական կազմակերպության նախագահը խոսեց նաև 2017 թ. հունվարի 1-ից համալսարանի աշխատողների համար մրցութային կարգով «Ռոսգոսստրախ-Արմենիա» ապահովագրական ընկերությունից ձեռք բերված բժշկական ապահովագրության փաթեթի մասին:
«Փաթեթում ներկայացված է բժշկական ծառայությունների շատ լայն սպեկտր՝ կլինիկական, վիրաբուժական և այլն: Իսկ ի տարբերություն 2017 թվականի՝ այս տարվա փաթեթի մեջ ներառված են նաև պլանային վիրահատությունները»,- մանրամասնեց Արմեն Ավետիսյանը:
ԵՊՀ արհեստակցական կազմակերպության նախագահն անդրադարձավ ԵՊՀ նորապսակ աշխատակիցներին Ծաղկաձորի «Համալսարանական» ուսումնաարտադրական բազայում Արհկոմիտեի կողմից անվճար հնգօրյա ուղեգիր հատկացնելու ծրագրին, որն իրականացվում է ԵՊՀ արհեստակցական կազմակերպության ֆինանսական միջոցների հաշվին:
Խոսեց նաև ԵՊՀ արհկոմիտեի առաջարկությամբ 2016 թ. հունվարի 1-ից ԵՊՀ-ում հաշմանդամություն ունեցող աշխատողների համար իրականացվող սոցիալական ծրագրից, որի շրջանակում հաշմանդամություն ունեցող ԵՊՀ բոլոր աշխատողների համար սահմանվել է աշխատավարձի հավելավճար ՝ ըստ հաշմանդամության խմբի (1-ին խմբի հաշմանդամություն ունեցող աշխատողների համար՝ 20000 դրամի չափով, 2-րդ խմբի հաշմանդամություն ունեցող աշխատողների համար՝ 15000 դրամի չափով, 3-րդ խմբի հաշմանդամություն ունեցող աշխատողների համար՝ 10000 դրամի չափով):
Այնուհետև ԵՊՀ արհեստակցական կազմակերպության վերստուգիչ հանձնաժողովի անդամ Ռ. Հարությունյանը ներկայացրեց իրենց հանձնաժողովի հաշվետվությունը: Հաշվետու ժամանակահատվածում հանձնաժողովը ստուգումներ է անցկացրել յուրաքանչյուր տարվա վերջին, երբ Արհկոմիտեն ներկայացրել է ծրագրային ֆինանսական հաշվետվությունը: Վերստուգիչ հանձնաժողովն Արհեստակցական կազմակերպության գործունեությունը գնահատեց բավարար:
Նիստի ընթացքում տեղի ունեցավ նաև Վերստուգիչ հանձնաժողովի անդամների ընտրությունը: Վերստուգիչ հանձնաժողովի անդամներ ընտրվեցին Ռոմիկ Հարությունյանը, Սահակ Մանուկյանը և Արա Աթայանը, ինչպես նաև հաստատվեց ԵՊՀ արհեստակցական կազմակերպության ղեկավար մարմնի՝ Արհկոմիտեի կազմը: Կատարվեց նաև կանոնադրության խմբագրում և լրացում:
Նշենք, որ համագումարի ընթացքում ելույթով հանդես եկան Հայաստանի բուհերի արհեստակցական կազմակերպությունների ճյուղային հանրապետական միության նախագահ Գառնիկ Վաղարշակյանը և ԵՊՀ քիմիայի ֆակուլտետի արհբյուրոյի նախագահ Ռազմիկ Մխիթարյանը:
Համագումարի ավարտից անմիջապես հետո էլ գումարվեց նորընտիր Արհկոմիտեի առաջին նիստը, որին մասնակցում էին 31 անդամներ: Օրակարգային հարցերը երկուսն էին` նախագահի և քարտուղարի ընտրությունը:
Նիստը վարում էր Արհկոմիտեի տարիքով ավագ անդամը` ԵՊՀ քիմիայի ֆակուլտետի արհբյուրոյի նախագահ Ռազմիկ Մխիթարյանը:
Առաջադրված միակ թեկնածուն Արմեն Ավետիսյանն էր, ով քվեարկության արդյունքներով միաձայն, 5 տարի ժամկետով ընտրվեց ԵՊՀ արհեստակցական կազմակերպության նախագահ:

DURING THE COMING 5 YEARS YSU TRADE UNION TO BE LED BY ARMEN AVETISYAN: 5TH CONGRESS OF TRADE UNION TO BE HELD
5th Congress of YSU Trade Union was held in Charents Hall.
The Congress is held once in five years. 148 delegates of 185 ones were participating in the 5th Congress of YSU Trade Union.
During the 5th reported Congress, the Chairman of YSU Trade Union Committee Armen Avetisyan and the member of audit commission Romik Harutyunyan presented the reports on the activities, some achievements of the financial sphere in the period from 2014 to 2018, election of the members of the commission, the staff of the Trade Union, editing and amendments to be made in the Regulations.
At the beginning of the meeting those present were greeted by YSU Rector Aram Simonyan. The Rector attached importance to the role of Trade Union organization for a big team like YSU.
“I think that the Congress will outstand not only with the discussion of the reports but also with voicing the problems existing at YSU. YSU Trade Union should be more active in relation to revealing the defects of work of the administration, to their elimination and correction so that the university team won’t be affected. So, I wish you a fruitful activity, try to find the best way to overcome obstacles”, said Mr. Simonyan.
There were 7 items on the agenda. The Chairman of YSU Trade Union Armen Avetisyan first of all presented the report on the work done in 2014-2018 particularly outlining the signing of collective treaty.
“The cooperation between employer and employee has been represented on the level of collective treaty since 2006. Attaching importance to employer-employee relationship and taking into account the finish of the term of the collective treaty, on May 20,2015 a new collective treaty was signed between YSU Rector and YSU Trade Union Organization. The treaty was worked out beforehand at the joint commission created by the employer and Trade Union Organization, then it was discussed and approved by YSU team. It gives additional guarantees and possibilities to represent and defend the labour, professional, economic rights and interest of YSU employees”, said A, Avetisyan.
M. Avetisyan also added that the terms of the collective treaty had expired in 2018 so, in accordance with point 8.5 of YSU collective treaty, YSU Rector and the Chairman of Trade Union Organization have signed the agreement to prolong the collective treaty for 1 year.
The Chairman referred to YSU employees’ salary increase during the recent 5 years. Accordingly, the average salaries for different positions have increased by 44 % and more. “Although the salaries have increased the real social situation depends on the purchasing capacity which is twice less than in 2014”.
A. Avetisyan also mentioned that social and cultural programs prevailed in the financial sector of the organization’s activity. More covering programs are financial aid to employees which includes discounts for rest organization, support in emergency situations, one-time birth allowance and so on.
YSU Trade Union Chairman also spoke about the medical insurance package purchased from “Rosgosstakh Armenia” insurance company since January 1.
“The package covers a wider range of medical services -clinical, surgical and so on. In comparison with the previous year this package also includes planned surgery”, said A. Avetisyan.
The YSU TUO Chairman also referred to financing a five-day free trip to YSU base in Tsaghkadzor granted to newlywed employees of YSU.
He also touched upon the social program being implemented for the employees with disabilities since 2016, January 1. Additional pays are provided for all disabled employees depending on the group (1st group AMD 20000, 2nd group- AMD 15000 and 3rd group-AMD 10000).
The member of the Audit Commission R. Harutyunyan presented the report of the commission. In the reported period the commission carried out audits at the end of each year. The activity of the TUO was assessed as satisfactory.
The members of the Audit Commission were elected at the meeting. The elected members are Romik Harutyunyan, Sahak Manukyan and Ara Atayan. The staff of the governing body of YSU TUO was elected too. Besides, editing and amendments were made to the Regulations.
The Chairman of the republican branch union of the Trade Unions of the Universities of Armenia Garnik Vagharshakyan and the Chairman of the Trade Union Bureau of YSU Faculty of Chemistry Razmik Mkhitaryan came up with speeches at the Congress. The first meeting of the newly-elected Committee was held afterwards. 31 members took part in it. There were 2 items on the agenda- election of the Chairman and the Secretary.
The meeting was chaired by the oldest member of Trade Union Committee Razmik Mkhitaryan.
The only candidate was Armen Avetisyan who was unanimously elected the Chairman of YSU Trade Union Organization for 5 years.
At the suggestion of A. Avetisyan, Artashes Mamajanyan was unanimously elected Secretary of TU Committee.